İletişim İKÜSAG Hakkında
Tüm İKÜ Sanat Galerisi Haberlerini Listele
KÜLTÜR İMLERİ
HALİL AKDENİZ
11 Nisan 2018 / 9 Mayıs 2018
E5 üzeri, İstanbul Kültür Üniversitesi İKÜSAG Sanat Galerisi Yenibosna / İstanbul

 

2017-2018 sanat sezonunun 6’ıncı sergisinde, soyut-geometrik resmin önemli temsilcilerinden Halil Akdeniz’i ağırlıyor. Sanatçının, teknik olarak konseptlerine göre değişik malzeme ve araştırma materyallerini kullandığı eserlerinin yer alacağı 'Kültür İmleri' sergisi, 11 Nisan Çarşamba günü ziyarete açılmıştır.Çalışmalarını, resim ekseninde olmasına rağmen tuval ve boya estetiği ile sınırlı tutmayan ressam Akdeniz’in eserleri, yüzeyden mekana uzanan bir boyutu içeriyor. Bir dönem çalışmalarının fiziki mekana bilgi ve sanatın ilave edildiği entelektüel mekan tasarımı çalışmalarından oluşan sanatçı, sanatını ve araştırmalarını anlatırken şunları söyledi:

“Benim sanatım, düşüncelerimin notlarıdır. Her eser, kendi içinde otonom bir yapı ve bütünsellik içerse de, genel olarak düşüncelerimin notlarıdır. Araştırmalarım kişisel seçim ve duyarlılıklarımla yaşamın ve kültürlerin ayrıntılarında bulduklarımın, değişik bağlamlarda ‘şimdi ’de’ sanat düzleminde yansımaları ve kendi sanatsal çözümlerime yöneliktir.”

KÜLTÜR İMLERİ SERGİSİ İKİ FARKLI YAKLAŞIMI KAPSIYOR

İKÜSAG’da sanatseverlerin beğenisine sunulan ‘Kültür İmleri ’sergisi için de Kavramlar ve Sınırlar Ötesi olmak üzere konuya iki farklı yaklaşımı kapsadığını ifade eden Akdeniz, her iki yaklaşımı şöyle açıkladı:

“Bunlardan birincisi, ‘Kültür İmlerinde sembol, işaret vb. kültür işaretlerinin kendi kültür coğrafyalarının ötesinde, farklı kültür ve coğrafyalarda dolaşımda olmalarına; ikincisi ise içinde yaşadığımız dönemin, modern dünyanın eleştiri ve çözümleme kültürüne işaret etmektedir."

 “Kültür İmleri” sergisi, 09 Mayıs tarihine kadar İKÜSAG’da ziyarete açık olacak.